DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

JAK TO FUNGUJE?

 

JAK TO FUNGUJE?  
(aneb jak vypadá putování v horách v malé skupině :

  1. PŘEJEZDY: cestuje se devítimístnou dodávkou ve třech řadách sedaček, vzadu je dostatek místa i na velké 90L expediční batohy všech pasažérů. Jede se nonstop s tím, že co 3 hodiny se dělá 15-30min zastávka na protažení, WC, kouř, atd...

  2. Po PŘÍJEZDU je cca 1-2hod pauza na snídani, přebalení věcí a přípravu na túru, délka podle charakteru naplánované trasy.

  3. TÚRY: JENODENNÍ „nalehko“ – tj. pouze s malým batohem, pláštěnkou a jídlem na celý den, pp. vařičem, poněvadž horký silný čaj ničím nenahradíš (ani pivem ne...);

DVOU a VÍCEDENNÍ, na tzv. střední zátěž, tj. beze stanu, ale jinak se vším ostatním nutným pro vícedenní pobyt v horách vč. vaření, spacáku a karimatky. Předpokládá se spaní pod střechou, ale nelze vyloučit ani NOUZOVÝ TÁBOR (v takovém případě dosahují teploty nad ránem v měsíčním stínu až luxusních 0°C a méně, podle výšky a větru !!!). Batoh by ale neměl vážit více, jak 10kg (vychýlení těžiště na ferratách a exponovaných úsecích).

  1. FERRATY: v případě ferrat NUTNÉ vybavení (ferrata set, sedák+prsák, blembák, rukavice). Ostřílení ferratisté a horolezci jsou sice schopní místní jištěné cesty vylézt za pěkného počasí bez vybavení (stupeň max. 3-červená), poněvadž jsou relativně snadné; to se ale v případě špatného počasí dramaticky mění: Vápenec se stává mazlavou kluzkou křídou, ruce/prsty na železném laně tuhnou, začíná padat kamení, pp. spolulezci; kapitolou samo o sobě je setkání s cizí skupinou lezoucí z opačného směru, důchodci, chovankyněmi ústavu XXL, vyžraní marketingoví manageři, apod... Ze skal po vydatnějším dešti tekou doslova potoky vody. OBTÍŽNOST ferrat se volí podle kvalit účastníků; zpravidla se absolvuje nejprve jedna jednodušší, kde vykrystalizuje kvalita skupiny. Další se určuje podle slabšího průměru s tím, že pro ostřílené mazáky bude navržena samostatná alternativa, půjde-li to. V tomto případě jsou ferraty NEDÍLNOU součástí trasy a NELZE je obejít!!! Jejich jištění je celkem dobré; přesto NELEZEC, kt. není schopen si vylézt na velkou třešeň pro plody, nebo neabsolvoval NIKDY žádnou střednětěžkou ferratu, by se neměl na tento přechod hlásit. Je nutná stabilita na skále, mrštnost, urč. Síla a pokudmožno žádné závratě. Určité úseky stezek jsou nejištěné, přesto dosahují místy cca 2-3.stupně lezecké obtížnosti!

  2. DENNÍ POCHODY : vhodně rozdělené na postup a odpočinek; zpravidla dle zdrojů vody a nástupů na exponované pasáže; v úvahu se bere únava celku i jednotlivců a důsledky túr z předchozího dne. Roztrasování bere v úvahu s počtem dní vzrůstající únavu - Není smyslem zúčastněné vyždímat jako citron za účelem dosažení tzv. „sportovního výkonu“, ale je třeba počítat s tím, že vzdálenosti/převýšení mezi jednotlivými nocovišti nejsou malé a ve většině případů je NELZE ZKRÁTIT. Turistická zdatnost a vytrvalost je nezbytným předpokladem účasti.

  3. POČASÍ: prý už  jsme mu měli dávno poroučet, opak je pravdou! Jde téměř o vysokohorský terén, vrcholy = proměnlivé. V lokalitě se stýká vliv středomoří a Alp, tzn. teplý vzduch stoupá do hor a zde se ochlazuje. Podle síly proudění pak často v pol/odpol.hodinách vznikají oblaka/mlhy; večer déšť i za jasného počasí. Vyplatí se brzy vstávat a mít do 14 hodiny většinu trasy za sebou... Rána pak bývají křišťálová.

Průvodce přizpůsobuje náplň tras jeho charakteru, je oprávněn trasu měnit a případně zakázat další pokračování, nebo vůbec trasu nenastoupit. Je samozřejmě snaha vymyslet alternativní program; nutno ovšem vzít na vědomí, že v horách je veškerý pobyt / činnost omezen zejména počasím. Dva, tři dny na bivaku, proložené luzným skřípáním foukací harmoniky, propichováním puchýřů, balením cigaret a pliváním z větrací špehýrky za neustálého deště jsou také běžným folklórem horské turistiky natvrdo. Výhodou je beznámahový přísun pitné, dokonce měkké (!) vody až na místo, stačí vystrčit z okénka ešus.

JE ROZHODNĚ LEPŠÍ PŘEDEJÍT ÚRAZU ČI NĚČEMU HORŠÍMU NENASTOUPENÍM TRASY, NEŽ TESTOVAT ZA HROZBY / ŠPATNÉHO POČASÍ SVOU/CIZÍ VŮLI, ODOLNOST, ORIENTACI & VÝDRŽ STRÁŽNÝCH ANDĚLŮ.

  1. NOCLEH : chaty, bivaky, vzdušné (suché, pp. solné) jeskyně, seníky, bývalá válečná stanoviště a ubikace; prostě vše, co je únosné a zapadá dobře do zvolené trasy tak, aby nebylo nutné zbytečně zacházet dolů z hřebenů a masívů... Vždy je snaha poskytnout co největší komfort. Každopádně komfort typu * - ** už stojí od cca 40E výše a ne vždy se taková chata nachází v oblastech túr . Pokud máte průkazku organizace respektovanou v rámci UIAA (např. Alpenverein), máte - kromě úrazového horského pojištění - na horských chatách horolezeckých a Alpských spolků a vybraných soukromých slevu 50% na ubytování – vřele doporučujeme! Je samozřejmě max. snaha užívat nocoviště bezplatné.

  2. VODA: průvodce zná zhruba hydrologické podmínky oblasti a všechny upozorní, kde bude možné vodu načerpat. Někdy je nezbytně nutné sejít o stovky metrů dolů, každopádně je maximální snaha takové momenty co nejvíce eliminovat. Je nutné mít 2L PET lahev a 0,75L menší. Je třeba s pitím důsledně šetřit; jedinci zvyklí prolít sebou za den 5 x 2L PETky Mattonky by se sebou měli něco rychle dělat. Oblíbené stánky s pivem, fernetem a zelenou zcela chybí.

  3. HYGIENA: Je samozřejmě maximální snaha umožnit v rámci terénu alespoň tu základní. Jenomže to je věčný problém: koupání lze realizovat v jezerech, horských ledovcových potocích a řekách , POKUD SE NACHÁZÍ NA TRASE a pokud mají Z ČEHO TÉCT. V suchém roce se může i pětimetrová řeka (rozuměj šířku), seschnout do 30cm potůčku, nebo vyschnout zcela; takže je BĚŽNOU praxí v měsících červenec-srpen, že 5ti denní přechod je absolvován BEZ JEDINÉ KOUPELE!!! Důrazně budiž upozorněny hlavně dífky & ženy! V pauze mezi přechody průvodce přivede auto k nějakému vhodnému místu, nebo lze navštívit horské chaty; kde se ovšem za sprchu platí od 1-5E jako na benzínkách; nebo k řece (ta je zdarma, ale kdovícovní plave...). Voda bývá VŽDY MOKRÁ &  STUDENÁ.

  4. STRAVOVÁNÍ: vlastní, není-li dohodnuto jinak. Každý se živí/vaří si sám. Doporučují se trvanlivé potraviny a vyloženě se zakazuje obal typu SKLO – např. sklenice okurek, s lečem, s omáčkou atd... Nejoblíbenější hvězdy jídelníčku: polívky, musli, vločky, čokolády, tatranky, konzervy (ne sklo!!!), trvanlivý tvrdý sýr,špagety, chleba, lovečák, rýže, fernet, cigára...solené sušené maso ála Amundsen - fantazii se meze nekladou.

V případě oblasti Dolomity lze přikoupit v několika málo supermarketech ve větších městečkách (a počítá se s tím), každopádně ceny jsou na cca dvojnásobku našich. Pokud se chcete stravovat na chatách (vyskytují-li se ovšem na trase...), připravte si 20E a více. Bon apetitt!

  1. KOLEKTIV: ne všichni na tomto světě cestují jsou mladí, perspektivní, juniorskými mistry sportu a zdatnými Šerpány, takže je nutné vzít v úvahu různorodost kolektivu, kt. se sejde )pokud nejste kompletní partřa kamarádů). Průvodce se přednostně musí zajímat o nejslabší články, které, přes určitou předselekci, nelze úplně vyloučit. Od zkušených se očekává, že buď svým méně zdatným spolupoutníkům poradí v technických věcech (např. na ferratách) a nebo že se zhostí předsunutého průzkumu (např. vyhledání vody, přípravy tábořiště), či si udělají fakultativní výlet po okolí v místě cíle, kam nejspíš dorazí s předstihem; ale každopádně NEBUDOU DĚLAT DUSNO. Silné individuality, asertivně se beroucí o svůj prostor, styl a způsob, musí cestovat samy, nebo s jinými.

    • Naopak Ti, kteří mají zdravotní handicap, čtěte pozorně:

POKUD UŽÍVÁTE INZULÍN (nebo cokoliv jiného, bez čeho nejste schopni fungovat), JSTE KARDIACI, EPILEPTICI, MÁTE JINÉ ZÁVAŽNÉ ZDRAVOTNÍ OMEZENÍ, NEBO MÁTE ROZBITÉ KLOUBY S NIMIŽ NEJSTE SCHOPNI VYLÉZT ANI NA ŘÍP, NEBO NEMŮŽETE NÉST BŘEMENO CCA 15KG;

ZVAŽTE ZNOVU SVOJI ÚČAST NA TAKOVÉHLE AKCI! Váš zájem samozřejmě těší, ale průvodce není schopen ani ochoten vykonávat dozor a pomocnou službu KSZS včetně vynášení/snášení osob/věcí z/do ferrat/vrchů; a ostatní účastníci VĚTŠINOU nejeví velkou toleranci k podobným případům.

Pokud přesto toužíte navštívit tyto nádherné hory, volte formu zájezdů s jednodenními výlety a nejlépe ubytováním s polopenzí:  v případě problémů můžete vždy den, dva vynechat, aniž by to narušilo pobyt Vám i ostatním.  

V případě VÍCEDENNÍCH tras a tras s VIA FERRATAMI bohužel NELZE obdobné účastníky (až na předem prověřené vyjímky) zahrnout do party a jejich přítomnost může i ohrozit ostatní, nebo doslova „odtorpédovat“ celý pobyt, pokud dojde ke komplikacím, či  nakonec jen pomalému postupu v rámci dne.

                                  Nezní to hezky, ale je to tak. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!

 

Doporučené vybavení obecně: 

OBLEČENÍ: Boty, kalhoty tuty, kaiser, bunda, pláštěnka, čepice, mikina, trika, fusekle, atd...

Nutné počítat s vedrem 30°C i teplotami kolem 0°C, vítr, lezavá zima. Ideální je Goretexová bunda a windstopperka; kalhoty s vodoodpudivou úpravou. Náhradní oblečení do páru, co zbyde v autě na převlečení po návratu z rajzů – co promokne není suché! Výskyt sušáren je nulový. Pokud jste zvyklí chodit po horách ve vietnamkách, kraťasech, s květinkou ve slamáku a udržíte slušné tempo, tak to nikomu nevadí; ale za špatného počasí Vám zřejmě nebude do zpěvu...

RUXAK: Terénní Bágl cca 40-60l co nejlehčí, leč vodoodpudivý, pláštěnku či futrál vnější na něj proti dešti – stačí igelit pytel. Pod 40l nedostačující, nad 60l předimenzovaný. Doporučují se dobře odpolstrované ramenní a bederní popruhy; měl by být již více předtím nošený, aby dobře padnul a majitel věděl, co od něj očekávat (odřeniny, stabilita, atd...)

SPACÁK:  s komfortem (střední hodnota) kolem 0°C - třísezónní, ideální hmotnost 1400gr a méně ( ale pozor: u Bikerského ultralightu pod 1kg nelze očekávat teplo), karimatku - nafukovací jsou pohodlné, ale EXTR.těžké... nebo Ž´dárského vak.

PLÁŠTĚNKA: ARMY , nebo jiný odolný typ s „hrbem“ pro batoh, dlouhý - nebo bundu / kalhoty v Goretexu, třívrstvém (cca 10 000,- http://www.tilak.cz/detail.php?lang=cz&id=15 ). Klasické pončo nestačí!!!

BOTY: ZÁKLAD! kvalitní, naimpregnované, prošláplé (!!!!!) Pevné, zesílená špička, dobré odvětrávání, vyjímatelná vložka, dobré, nenavazované tkaničky. Ideálně neděravé a bez utrhlých podrážek.. Jinak si vezměte roli flastru..


OSTATNÍ TÁBORNICKÉ :

-Kudla: multifunkční a nabroušená !!!
- Malý plynVařič, bomba (kartuše), eusy (taková ta dvoješus sada hliník, za kilo).
- Něco do něj (lžíce, naběračka redux, cukr, čaj, káva, koření, súl , atd...) Vše jeden komplet.
- Čelovka baterka + náhrbaterie + případně ještě jedna rezervní
- PET flaška bytelná na wasr, 2 L a malá 0,7l

LEZENÍ (Ferraty) :  

- Sedák+prsák , nebo lépe celotělový úvazek
- Ferata set s bezpečnostními karabinami (blokace otevření) + Blembák neboli helmu
- dopručeny jsou Rukavice (kožené, měkké, více párů- trhají se, když namoknou jsou k ničemu atd...!!!)

 

POJIŠTĚNÍ:  až na dohodnuté vyjímky POVINNÉ !! : pojištění pro VHT (neboli extrémní sporty – cca 100-200kč/den podle toho kde a koho a jak), ideálně členstvím v ALPENVEREINU – krom úrazového horského pojištění je automaticky získána 50% sleva na ubytování na většině horských chat patřících Alpským a lezeckým spolkům – po předložení průkazky.

HOTOVOST:  EURO za cca 3-5 000,- nutno počítat s rezervou pro případ průšvihu. Zapomeňte v horách na nesmysl zvaný platební karta a bezhotovostní styk (ten platební určitě nepůjde).         

PROVIANT:  Jídlo na 10-14 dní, nejlépe v trvanlivých potravinách ( polívky, musli, čokolády, konzervy (ne sklo!!!), trvanlivý tvrdý sýr,špagety, kečup, rýže, fernet, cigára... viz nahoře kap. STRAVOVÁNÍ)

 

OSTATNÍ NETÁBORNICKÉ:

- Kniha ( nejlépe o rekreaci v dífčích penzionech, Medvídek Pú, Argumenty agitátora roty ... )

- mobil+Dostatek kreditu - může se stát, že se parta rozdělí a bude třeba se domlouvat přes SMS !!! Nutno mít aktivovaný ROAMING, jinak se nikomu nedovoláte!

- Fotoaparát - co nejlehčí+náhrad.paměť karty+baterky+dobíječku (věčný problém: jak dobít mezi skalami?)

- Věci nezbytné osobní potřeby ( kuřivo, fernet, brýle, umělé klouby...)

- Hudební nástroj – Saxofon, harfa, oboe, pyjáno, ukuhele...

- Cancák ( „ - můj milovaný deníčku...“)

- MAPY lze někdy koupit trochu (+50Kč) dráže na místě v chatách, cena cca 300,- , ideálně 1:25 000). Pokud se budete držet průvodce, nejsou samozřejmě nutné.

- malý, lehký dalekohled, min 10x zvětšení, chcete-li dohlédnout dále (extrémně užitečný v mlze)

- věci osobní hygieny - dle uvážení  (zejména holící strojky, depilátory, laserový pihowrah atd...při bouřích je elektřiny dostatek a bez poplatku s meziročním navýšením!)

- léky a medicíny, KPZ, MLÉKÁRNIČKA, ochranné škapulíře: běžné léky proti prújmu, chřipce, kašli, horečce - pokud se rozprší, vládne v horách lezavá zima od 3-5°C, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Doporučuje se běžná lékarnička do páru/party (3-4obvazy, škrtidlo, trojcípý šátek, desinfekce a pořádná role náplasti s polštářkem – na nohy!) Oděrky, malé řezné rány, škrábance, modřiny atd. jsou běžným důsledkem styku s ostrou skálou, třeba na ferratách (i bez pádu!) – počítejte s tím!

Pokud někoho toto poučení z krizových vývojů někoho urazilo, vězte, že nebylo napsáno z nedostatku jiné, smysluplné práce, ale z bohatých zkušeností. Je maximální snaha předejít problematickým situacím a zároveń zbytečnému úbytku sil a entuziasmu zúčastněných a hlavně:

                              DŮLEŽITÉ JE SE VRÁTIT V POŘÁDKU ZPĚT -  LHOSTEJNO ODKUD.

 

PAMATUJTE SI:

  1. Co si s sebou nevezmete, může vám chybět ( míní se důležité vybavení, ne ždímačka a pijáno...)

  2. Co si vezmete navíc, to taky ponesete na ramenou a kloubech. Těžký ruxak se může stát příčinou vyčerpání , ale i úrazu (v lepším případě) .

  3. Co nefunguje – je k ničemu! Vše před odjezdem prověřte (vařiče, čelovky...)

Netypická linie v oblasti GRAPPA - bližší část hřebene+vrchy vpravo byly italské,  vzdálenější vzadu a údolí vpravo Rak-Uh.