DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ČEŠI a SLOVINCI (a CHORVATI)

                 Památník sochaře L.Kofránka a kaple Javorca pod Mrzli vrh, dva výrazné památníky české účasti na Soči 
 

ČEŠI a SLOVINCI (a CHORVATI)

       Vzájemný vztah Čechů s slovanských národů uvnitř monarchie měl (oproti Maďarům, kteří si s sebou nesli z minulosti mj. tatarské vpády z dávných dob a nedobrovolné promísení krve), byl naprosto odlišný - díky vlně tzv. Slavjanofilství z konce 19.století a určité kooperace mezi organizacemi na úrovni spolků (Sokol, turisté..) a taky bohatším dovolenkářům (ne, Chorvatsko opravdu neobjevili 'Účastníci zájezdu'). Terst byl po ztrátě Itálie jediným velkým Rak-Uh přístavem a letoviskem;  Pula  sídlem  válečnhé flotily a Istrijské pobřeží mězi oběma městy oblíbeným cílem všech, kdo si chtěli/mohli dovolit idylickou dovolenou u moře - ne to, co dnes.
       Nemalá podobnost jazyků a nakonec i mentalit (horalé z povodí Soče pod Krnem a Rombonem se tak moc nelišili od Moravanů z Valašska, či Slováků z Tater) dokonala zbytek, či lépe, byla u zrodu vzájemné náklonnosti a porozumění. 
      

       Proto je zapomínaným  faktem, že si Češi se Slovinci dobře rozuměli a tváří tvář společnému nepříteli bojovali stejně srdnatě. České pluky s pošramocenou pověstí z Ruska se na Soči bily mnohdy lépe než Rakušané - krom faktu, že nejsme národ dobyvatelů, ale v obraně je všechno jinak, a také protivníci (čili Rusové a Italové) představovali národnostně nebe a dudy; i tento moment sehrál zřejmě  významnou roli.

       Na Soči je dodnes dobrou vizitkou přihlásit se k české národnosti - zejména v okolí Tolminu a na Krasu si domácí ještě stále pamatují, kdo jim pomáhal ( a jak účinně ) v obraně jejich země. Slovinci neměli z Italských "osvoboditelů" vůbec radost, jak to líčil Talijánům  plátek Domenica Corriere. 
V muzejích a leckde jinde  tu  a tam domácí prohodí něco ve smyslu že "Je škoda, že se nevěnovala/nuje alespoň základní péče  hřbitovům Vašich vojáků podél fronty".  Třeba to není jen fráze. 

         Kromtoho mnoho rodin vysídlených z válečné oblasti do jiných zemí monarchie přežilo celou válku třeba právě v Čechách...       

      Každopádně pokud někde v Evropě máme coby národ opravdu dobré jméno, tak je to tady.
Desetitisíce mrtvých za to zaplatily.

 
       Hřbitov v Soči na dobové fotografii                Deska se jmény padlých v zóně Mrzli vrh (kaple JAVORCA)